Takie przypomnienie, bo wiele…

Categories Bitcoin

Takie przypomnienie, bo wiele osób z przyzwyczajenia / braku wiedzy trzyma BTC na giełdach, mimo tego, że nie handlują, a HODL-ują. NIGDY nie trzymajcie BTC na giełdach. Ryzykujecie, że stracicie wszystko lub dużą część BTC. Nawet w przypadku założenia, że będziecie trzymać tylko miesiąc, czy trzy to już jest mocna przesłanka do tego, żeby wyprowadzić BTC z giełdy na własny portfel. Wiele giełd padło już ofiarami ataków lub okazały się oszustwem i BTC zniknęły w procesie exit-scamu.

Proponowane opcje:

1) Zrobić portfel offline papierowy (paper wallet) z kodami QR (klucz prywatny i publiczny).
Aby było bezpiecznie w skrócie:
a) Na pendrive lub jakimś nośniku ściągnąć z GitHuba skrypt do generowania papierowego portfela Offline (https://github.com/pointbiz/bitaddress.org -> Clone or download).
b) nagrać na USB/DVD jakąś dystrybucje Linux LIVE np. stąd https://www.linuxliveusb.com/ i zabootować komputer z USB WAŻNE: nie łączyć się z sieciami WIFI, odłączyć kabel z kart sieciowych, zostajemy całkowicie offline
c) otworzyć w przeglądarce z pendrive/nośnika skrypt ściągnięty w punkcie a)
d) wygenerować paper wallet i wydrukować (na drukarce offline, z kabla)

2) Kupić portfel sprzętowy np. Trezor i rozpocząć przygodę na http://trezor.io/start – polecam kupić bezpośrednio u producenta https://shop.trezor.io/ lub oficjalnego resellera np. FlyingAtom (PL).

Strzeżonego Pan Bóg strzeże, nie myślcie „jakoś to będzie”. Wynoście BTC z giełd, to też dla Waszego dobra, aby sprawdzić czy giełdy faktycznie posiadają Wasze BTC, a nie manipulują jedynie cyferkami na swoich kontach!
#bitcoin