Rozwinięcie tematu SEC i…

Categories Bitcoin

Rozwinięcie tematu SEC i traktowania krypotwalut jako securities czyli papier wartościowy. Bo temat jest duży i widzę że nie do końca rozumiany przez społeczność a może sporo zmienić, moim zdaniem na lepsze. Ale to oceńcie sami

Zacznijmy od tego co dla wielu z was jest pewnie oczywiste, jeżeli chodzi o gospodarkę USA są jednym z największych mocarstw na świecie a dolar jedną z walut które rządzą światem. Dlatego nie jest tajemnicą że światowe rynki patrzą co się dzieje na giełdach w USA a marzeniem nie jednej firmy jest być notowanym na amerykańskich giełdach. Podobnie dużo do powiedzenia mimo decentralizacji rząd i obywatele USA mają do powiedzenia na rynku kryptowalut i to tu wielu dopatruje się inwestorów instytucjonalnych, bo tu jest ich najwięcej.

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja w USA jak powinno się traktować kryptowaluty/tokeny/ICO najważniejszą stroną w tym sporze jest SEC czyli Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd którą można porównać do naszego KNF’u. Właściwie cały spór rozchodził się o to że zwolennicy kryptowalut naciskali żeby ich rynek miał specjalne przywileje a SEC żeby przymknął oko i dostosował prawo tak aby było ono dość łagodne. Bo przecież nie ma nic lepszego niż samoregulacja, nieprawdaż?

Do większych przecieków doszło na początku maja gdzie gazeta WSJ podała przeciek że odbędzie się dyskusja czy etherum należy sklasyfikować jako papier wartościowy czy nie. Oczywiście pojawiło się sporo plotek że to jest FUD bo nie było tego na stronie SEC. I że to tylko plotka gazety. Choć Wall Street Jurnal jest dość poważną gazetą. Prawda jest taka że tam gdzie chodzi o dużą kasę i interesy, decyzje podejmuje się w małym gronie za zamkniętymi drzwiami o czym chyba spora część społeczności zapomniała.

Sprawa stała się jasna a precyzując sporo się wyjaśniło po wczorajszym wystąpieniu przewodniczącego SEC Jay’a Clayton’a w CNBC który po pierwsze stwierdził że Bitcoin według jego opinii ma być traktowany tak samo jak dolar,euro czy jen czyli nie jest papierem wartościowym a po drugie potwierdził że nie będzie łagodzenia prawa dla tokenów/ICO i nie widzi powodu dlaczego mają być one traktowane inaczej niż spółki akcyjne, gdyż co do zasady nie ma wielu różnić pomiędzy wypuszczaniem akcji a wypuszczaniem tokenów w procesie ICO. Co prawda padło pytanie o samo ETH czy ma też ma być tak traktowane ale na to nie udzielił odpowiedzi. Dlatego dalej będę używał słowa tokeny a czy samo ETH będzie tak zakwalifikowane czy jako platforma nośna nie, tego jeszcze nie wiemy

No dobra, po co taki długi wstęp. Napisz lepiej co to oznacza.

Giełdy

Wszystkie giełdy w USA oferujące tokeny będą musiały by otrzymać zgodę i zarejestrować się w SEC (amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd) lub zaprzestać tradowania tokenów. Jak widzimy coinbase już nad tym pracuje. Co więcej będą musiały wprowadzić dodatkowe procedury KYC/AML oraz CFT.
Dodatkowo SEC będzie audytował powiązania giełd a także sprawdzał czy nie ma kradzieży środków klienta, czy nie odbywa się manipulacja i wykorzystanie wewnętrznych informacji, a także sprawdzany jest cały silnik pod kątem nielegalnych praktyk i best execution. Także w przypadku sporu poszkodowana osoba będzie się miała gdzie zgłosić. Oczywiście to tylko jedne z nielicznych obostrzeń, są też tam elementy takie jaki minimalny kapitał, powiązania kapitałowe oraz wiele innych. Innymi słowy skończy się rumakowanie.

Tokeny

Wszystkie projekty oferujące tokeny w ICO będą musiały się dostosować do tych samych reguł co spółki akcyjne czyli między innymi podawać do wiadomości publicznej opis przedsiębiorstwa, stakeholderzy, informacje o kadrze zarządzającej, kwartalne i roczne zestawienia finansowe które są audytowane przez niezależne firmy. Co więcej SEC bada także czy nie dochodzi do przekrętów w księgach rachunkowych, czy nie odbywa się insider trading, członkowie nie mogą krótko sprzedawać akcji. Dodatkowo muszą podawać do informacji publicznej kto jest posiadaczem ponad 5% tokenów a także informować publicznie o każdej sprzedaży lub kupnie akcji każdego kto ma powyżej 5%. Jest też zakaz udzielna pożyczek dla członków projektów z firmowych pieniędzy oraz wiele innych.Te same zasady dotyczą np Apple co nie przeszkadza im być jedną z lepiej wycenianych firm. Nacisk stawiany jest na transparentność oraz ochronę inwestorów.

Jak widzicie trochę się zmienia, moim zdaniem rynek dorasta i otwiera drogę dla większych inwestycji w projekty które wybiorą taką drogę finansowania. Od jakiegoś czasu się mówi o tokenizacji akcji spółek. Pozostaje pytanie jak zostanie potraktowane samo ETH jako nośnik tokenów, sądzę że niedługo się przekonamy, może wyrośnie mu konkurencja projektu który będzie spełniał wszystkie w/w regulacje?

#bitcoin #kryptowaluty #ethereum