Rozwinę lekko temat…

Categories Bitcoin

Rozwinę lekko temat centralnych dużych hubów i tego jak ten zarzut jest nielogiczny.
Wystarczy się zastanowić a samemu możemy wywnioskować do jakiej postaci samoistnie będzie dążyć sieć LN.

Otwierając HUB zależy nam aby pośredniczyć w jak największej liczbie płatności,to jest cel. Po to tworzymy hub.
Jaki kanał będzie najczęściej używany przez sieć?
Pośredniczący pomiędzy dwoma relatywnie często używanymi hubami pomiędzy którymi droga jest najdłuższa.
Czyli szukamy dwóch hubów pomiędzy którymi najkrótsza droga wynosi np. 6 kanałów.
Otwierając kanał z jednym i z drugim tworzymy pomost pomiędzy nimi oraz nową najkrótszą drogę składającą się z 2 kanałów. Obecnie możemy ręcznie wyszukiwać takich hubów, lub posłużyć się skryptami analizującymi sieć LN.
Otwarcie najbardziej opłacalnych dla nas kanałów jest również dla wydajności sieci najoptymalniejsze.
Cel i korzyści są obustronne. Otwierając najwydajniejsze kanały, usprawniamy jednocześnie sieć i niwelujemy jej najgorsze połączenia. Im korzystniejszy kanał dla właściciela huba, tym korzystniejszy dla drożności sieci.
Prostym ciągiem przyczynowo skutkowym dochodzimy do wniosku że fudy o centralizacji i małej ilości wielkich hubów są niedorzeczne, nieekonomiczne i po prostu nieopłacalne.
Oczywiście możesz stworzyć swój hub i otworzyć masę kanałów z wielkimi hubami, nikt ci nie broni. Tylko w jakim celu? Te kanały raczej nie będą używane, ponieważ będą stanowiły duble najbardziej udrożnionych połączeń… Fuck logic 😀

FUDów na temat LN byłą cała masa. Zaczęły sie zanim jeszcze segwit został wdrożony. Następnie pojawiało się pełno nowych idiotycznych zarzutów. Po kolei mogliśmy się przekonać jak mało one maja wspólnego z prawdą. To wręcz idiotyczne, ale nowe kolejne fudy odnośnie LN są bez przerwy wymyślane. W zasadzie w necie można znaleźć równie dużo takich teorii jak i samych informacji o LN. I tak bez końca, jeden zarzut okazuje się bezpodstawny, wymyślają kolejny… Bez przerwy a sieć i tak rozwija się dalej…

Obecnie sieć jest bardzo mała:
Tu macie wizualizację: http://lndmon.com/mainnet/visualiser/1535842923
A tu jak po lekkim ręcznym oddaleniem od siebie części większych hubów: https://i.imgur.com/W8Jjbvk.jpg

Tutaj trochę statystyk:
https://bitcoinvisuals.com/lightning
https://p2sh.info/dashboard/db/lightning-network?orgId=1&from=now-6M&to=now
https://1ml.com/statistics/

Obecnie sieć jest chaotyczna. Kanały są otwierane ręcznie i niezbyt optymalnie.
Największy wpływ na jej wydajność będzie miało wdrożenie Atomic multiparty payments. Obecnie każda płatność leci po sieci w całości. Jeżeli jakiś kanał po drodze jest zbyt mały, płatność nie przechodzi. Dzięki AMP płatności będą automatycznie rozbijane na kilka mniejszych które różnymi drogami będą dążyły do tego samego celu.

W poprzednim wpisie wspomniałem o szybkości płatności LN. Ludzie jednak nie zdają sobie sprawy jak to może wyglądać w praktyce. Tutaj możemy zobaczyć wizualizację jak, pokazującą obrazowo jak BTC będą przesyłane:

Realnie to będzie wyglądało trochę inaczej, możemy to zobaczyć na prostej symulacji malutkiej sieci kilku połączeń:

Na ten moment sieć jest wręcz mikroskopijna. Hubów które mają otwarty przynajmniej jeden kanał jest lekko ponad 1500. Kanałów jest bardzo mało, niewiele ponad 12 000.
Jednak już w tej chwili możemy się przekonać jak wiele różnych dróg istnieje pomiędzy różnymi hubami (przy ręcznie tworzonej sieci!!!).
Na stronie: https://www.robtex.com/lightning/path/ możemy wybrać dwa adresy i sprawdzić jak wiele połączeń miedzy nimi istnieje z ładną wizualizacją.

Poniżej zamieszczam gif który zrobiłem z kilku takich przykładowych wizualizacji. Zachęcam samemu się pobawić i sprawdzić jak to wygląda w bezmyślnie i ręcznie tworzonej sieci. Należy mieć również na uwadze że kanały wcale nie muszą być bardzo pojemne. W zoptymalizowanej i rozbudowanej sieci jeden kanał w ciągu sekundy może być wykorzystany całkowicie w dwóch różnych kierunkach.

GIF:

#kryptowaluty #bitcoin #lightningnetwork #cybertag