Ponieważ sporo się ostatnio…

Categories Bitcoin

Ponieważ sporo się ostatnio mówi o ETF na bitcoina a wygląda że rozstrzygnięcie coraz bliżej, warto przybliżyć temat.

Co to są ETF czyli inaczej Exchange Traded Funds to w dosłownym tłumaczeniu „fundusze notowane na giełdzie”. Można powiedzieć że jest połączenie akcji i jednostki funduszu inwestycyjnego. Są to jednostki funduszy notowane na giełdach i możliwe do kupna także dla inwestora indywidualnego.

Co jest celem ETF, celem jest jak najmniejszy tracking error czyli jak najdokładniejsze odwzorowanie ceny instrumentu bazowego, najczęściej indeksu bądź surowca. Czyli w naszym przypadku odzwierciedlenie ceny BTC, oznacza to gdy kurs bitcoina rośnie, wraz z nim wzrasta wartość jednostki takiego ETF lub w przypadku gdy benchmark oparty jest na odwrotności kursu danego aktywa – i wówczas drożeją one, gdy kurs spada. Najprościej mówiąc można zakodować że jest to fundusz inwestycyjny którego jednostka jest zależna od ceny BTC.

Jak to najprawdopodobniej będzie wyglądać, w przypadku NYSE mają znaleźć się trzy ETF Long 1,25x, 1,5x oraz 2x oraz dwa ETF Short 1x i 2x. Co ciekawe mają być one oparte na cenach kontraktów futures (CME/CBOE) czyli cena produktu pochodnego oparta o cenę produktu pochodnego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Technicznie ETF mogą mieć replikacje fizyczna lub syntetyczną, w przypadku replikacji fizycznej menedżer funduszu po prostu kupuje określoną liczbę BTC. Tego typu ETF-y w swym sposobie działania przypominają klasyczne fundusze powiernicze. Różnią się jednak tym, że ETF-y są zarządzane pasywnie (celem zarządzającego jest osiągnięcie wyniku jak najbardziej zbliżonego do benchmarku), a fundusze wspólnego inwestowania przeważnie są zarządzane aktywnie (celem zarządzającego jest pobicie benchmarku). W przypadku replikacji syntetycznej sprawa jest trochę bardziej skomplikowana zarządzający funduszem nie kupuje konkretnych aktywów tworzących indeks w naszym przypadku BTC. Zamiast tego posiłkuje się instrumentami pochodnymi – najczęściej swapami total return. W ramach takiego kontraktu wystawca swapa (najczęściej jest nim duża firma/bank inwestycyjny) w zamian za umówioną opłatę zobowiązuje się dostarczyć funduszowi stopę zwrotu z indeksu, który ten ETF ma odzwierciedlać. Jak to zrobi, to już jego sprawa.

Prawda jest taka że dla inwestora co jest pod spodem jest mniej ważne a ETF’y przynoszą wiele korzyści, po pierwsze umożliwia funduszom inwestycyjnym/hedgingowy budowanie portfolio w bezpieczny sposób w oparciu o BTC bez ryzyka zakupu i przechowywania samego BTC. Po drugie z punktu widzenia prawnego kupujemy jednostki funduszy a nie krypto, czyli mamy jasną sytuacje podatkowo/prawną. Często mają one też znacznie niższa opłatę za zarządzanie w porównaniu do tradycyjnych funduszy. Przez to że są notowane na giełdach operacje odbywają się natychmiastowo. W końcu możemy zarabiać zarówno na wzrostach jak i na spadkach.

Oczywiście mają też one pewne wady, przede wszystkim tracking error czyli rozjazd pomiędzy ceną funduszu a aktywa na którym bazuje (co z drugiej strony daje okazję do arbitrażu). Ale chyba największym jest opinia że w przypadku zdominowana rynku przez ETF-y (według obliczeń Bank of America Merrill Lynch w połowie 2017 roku ETF-y odpowiadały za jedną czwartą obrotów na amerykańskim rynku akcji). istnieje ryzyko spadku płynności instrumentów bazowych – bo przecież „wszyscy” będą się posiłkowali funduszami. Sceptycy ostrzegają, że w warunkach załamania rynkowego panikujący tłum inwestorów sprzedających jednostki pasywnie zarządzanych ETF-ów może doprowadzić do bardzo gwałtownych spadków na rynku akcji, nakręcających karuzelę paniki, co będzie skutkowało jeszcze głębszą przeceną.

Podsumowując ETF mogą być przyczyną zarówno wzrostów jak dopatruje się wielu analityków (choć moim zdaniem w przypadku replikacji fizycznej , fundusz już te BTC dawno ma więc nie będzie ich kupował z rynku). Ale także w przypadku kolejnego załamania rynku może ono przybrać na sile. Pokazuje to jednak że rynek krypto robi się coraz bardziej spekulacyjny i właściwie niedługo dla BTC będą dostępne te same produkty finansowe co np dla złota

#bitcoin #kryptowaluty