Pojawiło się jako znalezisko…

Categories Bitcoin

Pojawiło się jako znalezisko ale już kiedyś o tym pisałem. Praktyczne wykorzystanie technologi blockchain do obiegu dokumentów

W ciągu kliku najbliższych dni, ponad 5 mln klientów PKO otrzyma nowe regulaminy produktowe w formie cyfrowej. Klienci banku będą mieli do dyspozycji system, który dzięki zaawansowanym technikom kryptograficznym, pozwala na sprawdzenie aktualności i autentyczności danego dokumentu poprzez użycie unikalnego numeru HASH udostępnionego przez Bank.

Korzystanie z tego rozwiązania jest bardzo proste dla użytkownika, który widząc dokument oznaczony ikoną Blockchain może w łatwy sposób potwierdzić jego autentyczność i mieć pewność, że otrzymany dokument nie został w jakikolwiek sposób zmieniony.

W tym przypadku to nie marketing a zysk dla banku, wszystko rozchodzi o tak zwany twardy nośnik

Do tej pory klienci banków najczęściej dostawali informacje o zmianach w opłatach czy regulaminach tradycyjną pocztą w formie papierowej lub na płycie CD, co nie jest ani szczególnie wygodne dla klientów, bo trzeba te papiery czy krążek gdzieś przechowywać ani dla samych banków, bo wysyłka jest droga. Inne metody takie jak zamieszczanie tych informacji w serwisach transakcyjnych budziły zastrzeżenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zdaniem którego nie spełniały one warunków tzw. trwałego nośnika.

Wygląda na to że UOKiK przyklepał że blockchain spełnia warunki trwałego nośnika, inne banki postawiły na technolgie WORM czyli Write Once Read Many są to specjalne macierze dyskowe na których możemy zapisać informacje raz i odczytywać wiele razy w uproszczeniu coś jak płyty CD-R. Co ciekawe regulator odrzucił pomysły z plikiem PDF podpisanym cyfrowo.

#bitcoin #kryptowaluty