Ostatnia część wpisu Nouriel…

Categories Bitcoin

Ostatnia część wpisu Nouriel Roubini poprzednie tutaj
https://www.wykop.pl/wpis/36010721/druga-czesc-wpisu-nouriel-roubini-poprzednia-tutaj/
https://www.wykop.pl/wpis/35946435/postac-o-ktorej-ostatnio-zrobilo-sie-glosno-a-jego/

10) Tokenization: cartels aimed to gouge consumers. No numeraire and return to barter

Tutaj dalej mówi o temacie ICO tym razem w kontekście utility tokenów, w normalnym biznesie aby kupić towary lub usługi wystarczy mieć gotówkę, tutaj w przypadku utility tokenów musimy wymienić naszą gotówkę na token którego liczba jest ograniczona. Żaden normalny biznes nie skazał by klientów na takie operacje finansowe aby skorzystać z ich usług. Jedyny cel takiego działania to wyciąganie pieniędzy, wyobraźcie sobie Dentacoin , kryptowalute którą wydamy na usługi stomatologiczne co więcej kryptowalutę której prawie żaden dentysta nie akceptuje. Teraz wyobraźcie sobie że żyjecie w kraju gdzie jest 200 walut a każda waluta służy do kupowania innych produktów czy usług. To że wszyscy w danym kraju używamy jednej waluty stanowi o jej sile. Wszystkie ICO obiecują że zabiorą nas do świata przyszłości rodem z Jetsonów tak naprawdę zabierają nas do epoki kamienia łupanego z Flinstonów.

11) Massive manipulation: pump n dump, spoofing, wash trading, front running, exchanges conflicts of interest, tether scam

Istnieje wiele dowodów ze cały ekosystem jest tematem manipulacji i to każdego rodzaju manipulacji znanej człowiekowi, pump and dump, wash trading, spoofing, front-running, konflikty interesów, insider trading nie mówiąc o tak zwanych stable coinach. Tak podobne rzeczy też dzieją się na normalnych rynkach ale te są ścigane z urzędu i grożą za to surowe kary pozbawienia wolności jak i finansowe.
Matką wszystkich manipulacji jest Bitfinex i Tether który kilkukrotnie odmawiał audytu, a co sezon zmienia bank z jednego na drugi coraz bardziej podejrzany. Liczba Tetherów wzrasta o setki milionów jednorazowo i służy głównie pompowaniu ceny bitcoina. Gdyby nie to to BTC powinno kosztować teraz 1200 USD anie około 6500

12) No Killer App in Crypto/Blockchain After A Decade: Only Ponzi Schemes

Nawet najwięksi zwolennicy krypto zgadzają się że do tej pory nie powstała żadna killer-app w krypto czy blockchain. Jeżeli chodzi o DAPPS to ostatnie badania pokazują że 75% to krypto kotki, piramidy, ponzi czy kasyno a i te są coraz mniej używane. W dodatku cała społeczność ETH nie robi nic żeby to powstrzymać ponieważ sama na tym korzysta. Pozostałe 25% DAPPS to zdecentralizowane giełdy których prawie nikt nie używa ponieważ 99% trejdów odbywa się na normalnych giełdach. Czyli można dojść do wniosku że 99% DAPPS to scamy a ich użycie jest bliskie zeru.

13) The energy consumption of crypto is an environmental disaster

Konsumpcja energii to tragedia , zostało to powiedziane tyle razy że właściwie nie ma sensu tego powtarzać. Niektórzy uważają że przejście na PoS pomoże ale jak już opisywał PoS nie ma sensu. Nie ma darmowego obiadu albo krypto kotki będą używać PoW i marnotrawić energię albo staną się niebezpiecznym zcentralizowanym systemem PoS. Niektórzy porównują konsumpcje energii do wydobycia złota lub banków ale jest to kompletnym nonsensem. Wydobycie złota lub świadczenie usług finansowych tworzy wartość dodana która jest 1000x większa niż pseudo wartość z kopania kryptowalut. Usługi finansowe zapewniają płatności i inne usługi dla miliardów ludzi dziennie w setkach miliardów dziennie transakcji. Więc oczywiście ich użycie energii będzie większe niż krypto. Więc całe to porównanie jest bez sensu jak można porównywać nieefektywne i malutkie krypto do sług finansowych. Usług obsługujące codzienne miliardy ludzi. To jak porównywanie jabłek i pomarańczy lub, lepiej, pasożytów z krypto z przydatnymi usługami takimi jak (łatności, kredyty, ubezpieczenia, zarządzanie aktywami, usługi rynku kapitałowego)

14) Blockchain is most overhyped technology ever, no better than a glorified spreadsheet or database

Cały blockchain jest przereklamowany i nie jest lepszy niż zwykły Excel. Nie ma instytucji pod słońcem – banku, korporacji, non-profit,rządu, charytatywnej organizacji która wprowadziła by do publicznego rejestru, zdecentealizowanego, bez zaufania swoje w większości zastrzeżone i bardzo cenne dane takie jak transakcje, interakcje z klientami i dostawcami. Jedyne możliwe wykorzystanie czyli tak zwany enterpise DLT nie ma w rzeczywistości nic wspólnego z blockchainem. Są prywatne nie publiczne, są scentralizowane a nie zdecentralizowane nie są kontrolowane przez miliony tylko przez korporacje, są premissioned, są zbudowane na zaufaniu a nie trustless, nie są peer-to-peer. Są nazywane blockchainem ale nim nie są, w dodatku nie dają żadnej przewagi na zwykłym Excelem. To samo dotyczy się wszystkich innych pseudo blockchainów. Nie mówiąc już że każdy blockchain jest niezależny i nie ma żadnego uniwersalnego protokołu pomiędzy nimi jak TCP/IP czy HTML w przypadku Internetu. Dalej wymienia wiele powodów dlaczego to nie ma sensu wiele naprawdę trafnych.

15) Enterprise DLT/Blockchain: All hype and no reality

Wykorzystanie przez firmy to tylko hype, wiele firm skończy i zastopuje swoje testy tej technologi, ten eksperyment nigdy nie będzie częścią operacji tych firm. Analityk Gartner mówi że oderwanie hype od rzeczywistości jest tak duże że nie widział jeszcze takiego w swojej karierze. Realne użycie jest znikome. Według ostatnich badań około 80% szefów technologicznych CIO mówi że nie planuje żadnego rozwoju blockchain w swoich firmach.

16) Crypto is corrupt eco-system full of charlatans, con-men, selfinterested insiders and scammers. But I have NO conflict of interest

W przeciwieństwie do wszystkich krypto insiderów, scamerów którzy promują krypto 24/7 używając do tego swoich mediów i pseudo dziennikarzy. Ja nie mam żadnej pozycji w krypto ani long ani short nie mam też udziałów w żadnej firmie związanej z krypto podobnie jak nie mam też udziałów w żadnej firmie z branży fin-tech. Bitcoin może isć to the moon lub do zera ja na tym nie zarobie ani centa. Jedyną stawką jest moja osobista, intelektualna i akademicka reputacja.

#bitcoin