Nie wiem ilu ludzi o tym…

Categories Bitcoin

Nie wiem ilu ludzi o tym myślało, ale często chodzi mi po głowie, że Bitcoin może być największym transferem wartości pomiędzy generacjami w historii ludzkości (co zresztą wielu ludzi już przewidziało)
W obecnej sytuacji doszliśmy do momentu w którym niewielka liczba ludzi kontroluje ogromną większość finansowej wartości: głównie długu. Rządowego, prywatnego, itd. A dług jest obietnią. Obietnicą, że ktoś coś dla ciebie zrobi, w zamian za anulowanie tego długu.
No i teraz mamy nowe pokolenie, która jest po uszy w gównie, bo zanim skończy 25 lat już jest zazwyczaj zadłużone, a żeby jakoś funkcjonować musi się zadłużać jeszcze bardziej. W zasadzie są oni ekonomicznymi niewolnikami. Gdyby nic się nie miało zmienić, to nie są oni w stanie spłacić tego całego długu który przerzuciły na nich poprzednie pokolenia (które oczekują teraz, że coś za niego dostaną).
No i teraz myk jest taki, że z punktu widzenia tej nowej generacji, najlepiej byłoby się po prostu wypiąć na wszystkich. Jesteś winny 100 tysięcy cebulionów, rząd zwiększa podatki, wszystko coraz więcej kosztuje? Jeżeli przestaniesz używać i oszczędzać w cebulionach i będziesz wolał Bitcoiny, to twoje długi w cebulionach staną się mniej warte. W twoim własnym interesie jest się wypiąć i uznawać tylko Bitcoiny. A to właśnie ta nowa generacja pracuje, płaci podatki, i jest silnikiem i rękami systemu ekonomicznego. Jeżeli oni kolektywnie zdecydują, że bardziej im się opłaca nowa waluta, i za swoją pracę i wysiłek nie będą akceptować „starych papierków” i między sobą używać np. BTC, to wszyscy inni będą się musieli dostosować.
Nie potrzeba wcale tak wielu ludzi, żeby zwyczajnie zawalić poprzedni system. Niedługo będzie 10 lat i Bitcoin z roku na rok jest wyżej. Ile lat potrzeba, żeby prawie każdy zrozumiał, że twoje cebuliony i dolary są tak samo „wirtualne” jak Bitcoin, ale co roku są warte coraz mniej, bo ktoś ciągle produkuje nowe?
Oczywiście to jedynie rozważania. Jak będzie w rzeczywistości okaże się z czasem.
#bitcoin