Kto ma coś do powiedzenia o…

Categories Bitcoin

Kto ma coś do powiedzenia o bitcoinie poza bitcoinem. Krótka lista decydentów (inaczej policy maker) i jak określają kryptowaluty i bitcoina.

Tak wiem że możecie powiedzieć na mnie i na moje bitkoiny nikt nie ma wpływu, mi tutaj chodzi o aspekt regulacyjno/prawny do którego można się nie stosować chociażby zmieniając miejsce zamieszkania, lub omijać w inny sposób.

1) ECB – The European Central Bank

Klasyfikuje kryptowaluty jako podzbiór walut wirtualnych (virtual currencies) a te dzieli na trzy typy
– waluty wirtualne, które mogą być używane tylko w zamkniętym systemie zazwyczaj w grach online (World of Warcraft Gold)
– waluty wirtualne, które są jednostronnie powiązane z realną gospodarką: kupuje je za tradycyjne pieniądze a zakupiona waluta wirtualna może być później wykorzystywana do kupowania wirtualnych towarów i usług np Facebook Credits
– waluty wirtualne, które są dwustronnie powiązane z realną gospodarką: istnieją współczynniki konwersji
zarówno za zakup wirtualnej waluty jak za sprzedaż takiej waluty; zakupiona waluta może
być używane do kupowania zarówno wirtualnych, jak i rzeczywistych towarów i usług np Bitcoin

Dodatkowo ECB w oddzielnym raporcie rozszerza tą definicje i definiuje waluty wirtualne jako cyfrową reprezentację wartości, nie wydaną przez bank centralny, instytucję kredytową lub instytucję pieniądza elektronicznego. Które niektórych okolicznościach może służyć jako alternatywa dla pieniędzy.

2) IMF – International Monetary Fund

Klasyfikuje kryptowaluty jako podzbiór walut wirtualnych, które definiuje jako cyfrowa reprezentacje wartości, wydane przez deweloperów, denominowane we własnej jednostce rozliczeniowej

3) BIS – Bank for International Settlements

Klasyfikuje kryptowaluty jako waluty cyfrowe (digital currencies) lub jako digital currency schemes (ciężko przetłumaczyć) następnie charakteryzuje je tak:
– są to aktywa, których wartość jest określona przez podaż i popyt, podobnie jak złoto, ale o zerowej wartości fundamentalnej (intrinsic value)
– korzystają z DLT (ditributed ladger technology) aby umożliwić zdalną (p2p) wymianę wartości, bez pośredników oraz potrzeby zaufania pomiędzy stronami.
– nie są sterowane (operated) przez osobę lub instytucje (decentralizacja)

4) EBA – European Banking Authority

Klasyfikuje kryptowaluty jako waluty cyfrowe które w sposób cyfowy reprezentują wartość a także nie są wydane przez centralny bank lub władzę publiczną (public authority) a także nie koniecznie są przywiązanie do walut FIAT. Są wykorzystywane przez osoby fizyczne jako środek wymiany i mogą być przekazywane, przechowywane lub sprzedawane w formie elektronicznej

5) ESMA – European Securities and Markets Authority

Waluty wirtualne są zdefiniowane jako cyfrowe reprezentacje wartości, które nie są ani wydane ani zagwarantowane przez bank centralny lub organ publiczny i nie mają statusu prawnego waluty lub pieniądza

6) World Bank

Bank Światowy zaklasyfikował kryptowaluty jako podzbiór cyfrowych walut, które definiuje jako cyfrowe reprezentacje wartości, które są denominowane w ich jednostce rozliczeniowej
Jako jedyny Bank Światowy sam określił kryptowaluty jako waluty cyfrowe, które opierają się na technikach kryptograficznych w celu osiągnięcia konsensusu.

7) FATF – Financial Action Task Force

Klasyfikuje kryptowaluty jako podzbiór wirtualnych walut, które definiuje jako cyfrowe reprezentacje wartości
który może być przedmiotem handlu cyfrowego i funkcjonować jako (1) środek wymiany; i / lub (2) jednostkę rozliczeniową;
i / lub (3) SOV, ale nie posiadający statusu prawnego środka płatniczego

Podsumowanie

Jak widać nie ma jasnej i spójnej definicji kryptowalut, moim zdanie najbardziej rozbudowana i jest ta od FATF na pewno jest w czym wybierać i trochę się dziwę opieszałości Polskiego rządu aby to dobrze sklasyfikować a pomysł z prawami majątkowymi i PCC był chyba ewenementem w Europie. Dodatkowo dokładnie widać ze bitcoin jest uznawany za walutę wirtualną cyfrową więc przynajmniej pod kątem prawnym nie ma co gdybać czy może być pieniądzem czy nie.

#bitcoin