Czy wszyscy siedzący w BTC to…

Categories Bitcoin

Czy wszyscy siedzący w BTC to holderzy, czy może jednak niektórzy realizują zyski a jeżeli tak to kiedy?. Spróbujmy się przekonać.

Oczywiście najłatwiej było by nam zrobić ankietę lub żeby już mieć zupełną pewność poprosić o wykaz transakcji. Wiadomo że wykazu nikt nam nie da a co do ankiety to nie mamy pewności czy odpowiedzi będą zgodne z prawdą. Zobaczmy czy w takim razie uda nam się coś wyciągnąć z wielu statystyk blockchaina.

Oczywiście statystyk jest wiele jedną która coś nam może powiedzieć jest BDD czyli Bitcoin Days Destroyed co prawda nie jest ona idealna (o tym później) ale coś tam jednak mówi. No dobra co to w takim razie jest BDD, najprościej mówiąc jest to iloczyn wydanych bitcoinów i czasu jakie leżały odłogiem. Dla przykładu:

Jeden “Bitcoin-dzień” jest dodany do każdej monety każdego dnia, którego ta pozostaje na jednym adresie.
1 BTC nieruszany przez rok ma wynik 365 Bitcoin-dni. Kiedy zostanie on wydany, wynik 365 zostanie starty, albo ‘zniszczony’. Im dłużej Bitcoin leży bez ruchu, tym ilość ‘dni’ się zwiększa: 1 moneta + 1 dzień = 1 Bitcoin-dzień.
Inny przykład: 5 BTC trzymanych przez jeden dzień i później wydanych to 5 zniszczonych dni. Te same 5 BTC trzymane przez tydzień (7 dni) i później wydane to 5 x 7 = 35 zniszczonych dni.

Czyli porównując dzienną wartość BDD możemy określić ile jak stare bitcoiny zostały ruszone danego dnia. A dlaczego nie jest to wskaźnik idealny bo nie wiemy w jakim celu zostały ruszone, oczywiście najbardziej prawdopodobnym jest sprzedaż, ale mogły być użyte pod zabezpieczanie, przesłane z walletu na wellet np z papierowego na hardwerowy, wpłacone na giełdę ale jednak docelowo nie sprzedane. Możliwości jest wiele, więc sam wskaźnik nie jest idealny.

To co nam wychodzi patrząc na BDD, wyraźnie widać wzrost BDD podczas okresów czasowych blisko ATH można to wytłumaczyć tendencją długoterminowych holderów do wydawania i sprzedawania bitcoinów podczas skoków cenowych. Co ciekawe pokazuje także że w czasie korekty właściciele bitcoinów mają tendencję do zamrażania swoich bitcoinów. Obecnie ten wskaźnik BDD jest na bardzo niskim poziomie co pokazuje że holderzy nie są skłoni do sprzedawania po obecnych cenach wychodząc z założenia że za rok BTC będzie warte więcej niż obecnie. Jeżeli dodamy do analizy liczbę transakcji pokazuje że wysoka cena stymuluje wykorzystanie i aktywność bitcoina podczas gdy jest odwrotnie podczas niskiej ceny.

Można powiedzieć że hold istnieje ale trochę nie do końca. I duża ilość holder’ów realizuje zyski przy odpowiednio wysokiej cenie, a trzyma gdy ceny są niskie w oczekiwaniu na ich wzrost.

Statystykę BDD oraz wiele innych można zobaczyć tutaj https://oxt.me/charts

#bitcoin