Categories Bitcoin

https://www.zerohedge.com/news/2018-12-23/plunge-protector-mnuchin-reportedly-called-bank-ceos-calm-markets-ahead-monday-open

Sekretarz Skarbu rządu USA obdzwania CEO sześciu największych banków w USA w niedziele wieczorem i (oficjalnie) odpytuje czy wszystko OK, czy nie brakuje im płynności, i zwołuje na poniedziałek, w wigilię Bożego Nardzodznia konferencję z grupą operacyjną Prezydenta USA do spraw rynków finansowych. Oficjalne komunikaty oczywiści, że to nic nienoralnego, że wszystko OK i cacy, ale kto ma chociaż pół sprawego mózgu od razu widzi, że coś jest nie halo.

Przypominamy, że giełdy akcji lecą dość szybko w dół od miesiąca czy dwóch, ceny nieruchomości zaczęły lecieć w dół w USA w tym roku, a w Australli to już chyba oficjalnie mówi się, o krachu. W stanch coraz więcej bankrupctw i firmy zamykają swoje filie.

Cena akcji Deutsche Bank wynosiła ~$140 w 2008, a obecnie jest $7 i już głośno mówi się o tym, że jest bankrutem i będzie wymagał bailoutu. Deutsche Bank jest czwartym największym bankiem w Europie.

https://www.nasdaq.com/symbol/db/interactive-chart?timeframe=1y

We francji ile już miesięcy strajkują, bo ich zwyczajnie nie stać na to by dojechać do pracy?

Kto rozumie jak fundamentalnie działa międzynarodwy system finansowy, ten od razu widzi, że jest tak domek z kart, który tylko czeka, żeby się zawalić. Za dużo obiecano ludziom (dług) w stosunku do tego ile rzeczywiście jest dóbr itd. i albo będzie globalna hiper-inflacja, albo monetarna deflacja (bankrupctwa). Albo oba. Do tego instrumenty pochodne (derywatywy) w przypadku problemów zacznę eksplodowć w łańcuchowej reakcji. Kiedy wszystko znowu zacznie się walić, ciężko przewidzieć co FED i inne banki centralne i rządy będą robić.

Jest realna szansa, że gdzieś w 2019ym zaczną zamykać banki na całym świecie i nie będzie się dało wyciągnąć swoich oszczędności i/albo dodrukowywać pieniądze jak szaloni, i/albo będzie taki krach finansowy, że poprzedni którego już większość ludzi nie pamięta, będzie się wydawał bardzo malutkim problemem.

A ludzie którzy tego nie rozumieją, ekscytują się czy dzisiaj poszło 5% w dół, czy w górę i czy jest obecnie $1000, czy $10k.

Ostatecznym celem Bitcoina jest bycie podstawą nowego, transparentnego, globalnego systemu finansowego stworzonego przez inżynierów, a nie bankierów i „ekonomistów”. $20k za BTC to była tylko malutka próba tego czym może stać się Bitcoin. Teraz kiedy czeka w przyczejeniu, aż poprzedni system finansowy się podknie i „wywali na ten głupi pysk”. Może jutro, może za rok, może za dekadę. Kiedyś na pewno. I wtedy nie będzie BTC za $20k, $100k, czy $1M, ale najzwyczajniej w świecie BTC będzie jedyną niepodrabialną, neutralną i transparentną miarę wartości.

Żeby nie było – nie mówię, że tak na pewno będzie. Możliwe, że wrócimy np. do standardu złota, ale jestem optymistą. Ze złotem jest za dużo problemów i dlatego też od niego odeszliśmy i nie ma co do niego wracać.

Trzymajcie się ciepło. Wesołych Świąt i pod choinkę kupcie sobie i swoim bliskim jakąś niewielką ilość BTC.

#bitcoin